Društveni atelje jedan je od glavnih strateških razvojnih pravaca DKolektiva usmjeren na razvoj uključivog društva.
Društveni atelje osmišljen je kao program koji će u lokalnoj zajednici nuditi usluge i aktivnosti koje mogu pridonijeti prevladavanju društvene otuđenosti i poticanju društvene integracije građana, pojedinih zajednica i grupa; ali i osnaživanje tih grupa za osobni angažman na izgradnji inkluzivne, solidarne i tolerantne zajednice. Kao takav, Društveni atelje je istovremeno i prostor, ali i niz međupovezanih aktivnosti koji se u tom prostoru odvijaju. U svoje aktivnosti želi uključiti ranjive skupine, osobe treće životne dobi, mlade osobe, kao i šire građanstvo, a to čini kroz:
- Organiziranje aktivnosti koje se osmišljavaju i nude prema potrebama i trendovima u zajednici, a koje imaju inkluzivni, međugeneracijski, obrazovni i kreativni potencijal (npr. provedba radionica i edukacija namijenjenih osobnom osnaživanju osoba te povećanju njihovih znanja i vještina; kreiranje prilika za inkluzivno volontiranje; program pomoći u učenju; klub volontera seniora, itd.).
- Promicanje aktivnog građanstva osiguravanjem prostora za aktivnosti organizacija civilnog društva te provedbu osobnih ideja građana koje promoviraju tolerantnu, uključivu i solidarnu zajednicu, baziranu na vrijednostima demokracije i ljudskih prava.
- Praćenje socijalne ranjivosti u zajednici.
- Popularizaciju uspješnih socijalnih modela i politika društvene integracije.
- Izradu projekata i politika o omogućavanju procesa uspješne socijalne integracije.
- Uspostavljanje baze podataka o institucijama, organizacijama i strukturama civilnog društva koje rade na poboljšavanju položaja različitih društvenih skupina.
Društveni atelje promovira i organizira uključivanje volontera i omogućuje građanima da se pridruže zajedničkim naporima za društvenu uključenost i humaniji društveni razvoj.