Top
DKolektiv -

Volonterski centar Osijek| Drugi na prvom mjestu| Mali kolektiv za veliki kolektiv| Vrline znanja| Energija srca

Nazovite nas :
+385 31 211 306
Uvod

Sretni smo što zajedno s vama možemo proći kroz najinovativnije značajke, ciljeve i očekivani utjecaj nove Platforme za mjerenje utjecaja volontiranja.

postavljena-volunteeringimpacteu-platforma-za-mjerenje-utjecaja-volontiranja
08. travanj 2024.

Predstavljamo vam BETA verziju Platforme za mjerenje utjecaja volontiranja!

Sretni smo što zajedno s vama možemo proći kroz najinovativnije značajke, ciljeve i očekivani utjecaj nove Platforme za mjerenje utjecaja volontiranja.

Prije nego krenemo s aktivnostima, željeli bismo vas podsjetiti o okviru, razlozima i motivima razvoja Platforme: V-CALC projekt osmišljen je kako bi se uhvatio u koštac s prevladavajućim problemom nedostatka standardizirane metodologije za mjerenje utjecaja volontiranja na europskoj razini. Naša misija u vezi s razvojem ove korisniku prilagođene online platforme nema drugi cilj nego učinkovito prikupljati podatke o volontiranju i njegovom utjecaju. Tijekom projekta koordinatori volonterskih programa proći će edukaciju o korištenju ove inovativne platforme.

 

Relevantnost

Uzimajući u obzir činjenicu da se volontiranje definira na mnogo različitih načina, ali da postoje temeljna univerzalna načela, volontiranje u ovom projektu obuhvaća one aktivnosti koje odražavaju principe navedene u Odluci Vijeća o proglašenju 2011. Europskom godinom volontiranja (2009.) i Komunikaciji Europske komisije o politikama EU-a i volontiranju (2011.):

• Svi oblici volonterskih aktivnosti, bilo da su formalni, neformalni ili informalni.

• Poduzima se slobodnom voljom, izborom i motivacijom osobe.

• Bez traženja financijske dobiti, tj. financijska dobit koja nije niti cilj niti način prepoznavanja doprinosa ili postignuća.

• To je putovanje kroz solidarnost i adresira rješavanje ljudskih, društvenih ili ekoloških potreba i problema.

• Često se provodi kao potpora neprofitnoj organizaciji ili inicijativi u zajednici.

U 2011. godini, Europskoj godini volontiranja, ove bitne karakteristike volontiranja uključene su u EYV 2011 Alliance Policy Agenda (PAVE) dokument koji naglašava da je prepoznavanje pojedinačnih i zajedničkih postignuća volontera ključno kako bi im se omogućila bolju primjena vještina i znanja stečenih kroz volonterske aktivnosti u drugim područjima njihovog života i time dodatno povećao utjecaj volontiranja.

 

 

Nadovezujući se na PAVE, Blueprint for European Volunteering 2030 (BEV2030) Centra za Europsko volontiranje (CEV) identificira stalne razlike u kulturnim i pravnim kontekstima volontiranja diljem Europe kao i stalni nedostatak koordinacije na razini EU u vezi s programima i politikama volontiranja i prikupljanju podataka.

Kao rezultat, postoji kontinuirana potreba za poboljšanim pristupom statističkim podacima i drugim informacijama o mogućnostima volontiranja, uz postavljanje dogovorenih zajedničkih načela za omogućavanje kvalitetnog volontiranja kako bi se povećala stopa, utjecaj i vrijednost volontiranja diljem Europe. Iako je prošlo desetljeće, oba dokumenta smatraju da bez adekvatnog rješavanja ovih problema nije moguće imati realnu procjenu i mjerenje pravog transformacijskog utjecaja volontiranja u Europi, njegove ekonomske i društvene vrijednosti, kao ni razvoj učinkovitih i održivih politika temeljenih na dokazima.

Platforma za mjerenje utjecaja volontiranja upravo želi bilježiti i prikupljati podatke od svih strana uključenih u volontiranje i zabilježiti utjecaj volonterskih aktivnosti na volontere, pružatelje volonterskih usluga i zajednice diljem zemalja. Time će se osnažiti organizacije diljem Europe za suradnju s dionicima u području istraživanja, promovirati mjerenje ekonomske vrijednosti volontiranja te pružiti podrška donositeljima odluka da izravno surađuju s partnerima kako bi se osiguralo da se na europskoj razini prikupe pouzdaniji i usporedivi podaci o volontiranju – sve s ciljem informiranja i provođenja promjena u politikama i programima volontiranja kroz koje se uspostavljaju konsolidirani europski standardi za prepoznavanje volontiranja i mjerenje njihovog utjecaja.

 

Metodologija

Platforma je osmišljena za prikupljanje usklađenih podataka o volonterskim aktivnostima koje unose s jedne strane organizatori volontiranja, a s druge strane sami volonteri. U tom smislu, razvijena je dosljedna, standardizirana i pouzdana metodologija diljem Europe s ciljem obrađivanja demografskih podataka, motivacija, vrsta volontiranja, kao i njihovog utjecaja na promicanje temeljnih europskih vrijednosti poput kohezije, solidarnosti, uključivosti i održivosti, čime će se ojačati društveni i ljudski kapital.

 

Testiranje platforme

Out of The Box International, kao projektni partner, proveo je pilotiranje Platforme. Petnaest entuzijastičnih osoba iz različitih organizacija diljem Europe sudjelovalo je na ovom događanju, registrirajući se i snalazeći se kroz platformu po prvi put. Primarni cilj bio je poboljšati korisničko iskustvo i osigurati besprijekoran rad platforme.

 

Glavne značajke

Platforma može generirati vrijedne izvještaje povećavajući vidljivost uključenosti volontera i utjecaja civilnog društva diljem Europe. Podaci prikupljeni s platforme koristit će se za informiranje politika na nacionalnoj, međunarodnoj razini među relevantnim dionicima.

Izvještaji se generiraju svaka tri mjeseca, razrađeni su na temelju korisničkog unosa tijekom tog razdoblja. Nadalje, izvještaji se mogu podijeliti u 4 glavna područja:

  1. Izvještaj o utjecaju osnaživanja pojedinaca.
  2. Izvještaj o utjecaju osnaživanja zajednice.
  3. Izvještaj o utjecaju jačanja društva.
  4. Izvještaj o utjecaju na zaštitu okoliša.

 

Osim toga, izvještaji su dostupni u PDF-u ili Excelu kako bi se mogli koristiti u različite svrhe. Ove su funkcionalnosti ključni inovativni elementi platforme i pokazuju potencijal za konsolidaciju snažne i pouzdane dostupnosti podataka o utjecaju volontiranja diljem Europe. Stoga Platforma služi kao alat za precizno mjerenje utjecaja volontiranja, podržavajući najviše one koji nemaju kapacitet za takvo mjerenje, te u krajnjoj instanci pridonosi razvoju dijaloga unutar sektora i s donositeljima politika putem partnerstava i međunarodne suradnje.

 

Sljedeći koraci

Posvećeni smo tome da osiguramo da Platforma postane vrijedan alat za organizacije, volontere i donositelje odluka.

Unatoč tome, sada je stigla prilika za vas, da aktivno sudjelujete u unapređenju područja volontiranja i društva u cjelini. Stoga vas potičemo da se registrirate u  platformu kako bi utjecaj volontiranja koji ostvarujete kao volonteri ili organizatori volontiranja bio zabilježen.

Hvala svima na dragocjenom doprinosu. Zajedno, stvaramo značajan utjecaj na svijet volontiranja, a alati za postizanje toga bliži su nam nego ikad prije!

Pratite nas za više novosti o V-CALC projektu!

Članstvo u mrežama:

Upravljanje kvalitetom:

Financijski podržavaju:

ured-za-udruge
DKolektiv je korisnik organizacijske podrške u razdoblju 1.9.2022. - 30.4.2024.