Mobilni atelje jedna je od aktivnosti Društvenog ateljea, usmjerena prema manjim mjestima i ruralnim zajednicama u blizini Osijeka, čiji stanovnici nemaju mogućnost sudjelovati u programima koje nudi Društveni atelje, niti sličnim programima.
Projekt "Mobilni atelje" djeluje u smjeru poticanja i osnaživanja mladih iz ruralnih zajednica za aktivno sudjelovanje u društvu i rješavanje problema i potreba svojih lokalnih zajednica, a radi poboljšanja kvalitete života mladih i povećanja ponude kvalitetnih sadržaja za mlade na mjestima gdje takvi sadržaji nedostaju.
Glavne aktivnosti projekta su:
1. Dvodnevni edukativni kamp za mlade iz ruralnih zajednicama, kroz kamp će se mladi educirati na sljedeće teme: aktivno sudjelovanje i organziranje zajednice, organiziranje volonterskih akcija, umrežavanje mladih, mapiranje potreba zajednice, kreativno razmišljanje (design thinking), upotreba digitalnih tehnologija za drušveni razvoj, stvaranje održivih i uključivih zajednica, društvene i demokratske inovacije.
2. Mentorska podrška za mlade – u svakoj od 4 ruralne zajednice organizirat će se 3 tematske mentorske radionice u svrhu osnaživanja mladih za pokretanje novih, inovativnih inicijativa u svojim zajednicama. P
a) Mapiranje potreba i resursa konkretne zajednice
b) Osmišljavanje konkretne akcije u zajednici na temelju mapiranih potreba i resursa
c) Strukturirani dijalog s predstavnicima jedinica lokalne samouprave
3. Volonterske akcije u zajednici – skupina mladih iz svake od četiri ruralne zajednice će sama osmisliti, organizirati te provesti jednu volontersku akciju u svojoj lokalnoj zajednici.
4. Završna tribina u Osijeku – kao završnica projektnih aktivnosti organizirat će se javna tribina na temu „Vrijednosti i oblici participacije mladih iz ruralnih sredina“, gdje će mladi sudionici projekta imati priliku predstaviti svoje aktivnosti i planove za budućnost, ali će se u javni diskurs pokušati staviti problemi i potrebe mladih iz ruralnih zajednica.
Opći cilj programa Mobilni atelje, kao i ovog projekta je poticanje i osnaživanje mladih iz ruralnih zajednica za aktivno sudjelovanje u društvu i rješavanje problema i potreba svojih lokalnih zajednica, a radi poboljšanja kvalitete života mladih i povećanja ponude kvalitetnih sadržaja za mlade na mjestima gdje takvi sadržaji nedostaju.
Dugoročni cilj projekta je kroz program Mobilnog ateljea razviti prostor učenja, kreiranja, dijaloga i povezivanja resursa urbanih centara i potencijala mladih u ruralnim zajednicama, kao kontinuirane usluge Društvenog ateljea, a radi se o aktivnosti koja je usmjerena prema manjim mjestima i ruralnim zajednicama u blizini Osijeka, čiji stanovnici nemaju mogućnost sudjelovati u programima koje nudi Društveni atelje, kao što su Općina Podgorač, Općina Kneževi Vinogradi, Općina Erdut te Općina Borovo.
Mobilni atelje će stvoriti modele povezivanja ovih zajednica s nizom sadržaja – radionicama, socijalnim uslugama, kulturnim događanjima i sličnim aktivnostima, s ciljem uključivanja osoba koje zbog infrastrukturnih, financijskih ili drugih razloga imaju limitirane mogućnosti sudjelovanja u društvenom životu i aktivnog društvenog angažmana.
Specifični ciljevi projekta su:
- Osnaživanje mladih iz ruralnih zajednica za pokretanje vlastitih inicijativa u lokalnoj zajednici i aktivno sudjelovanje u društvu
- Jačanje građanskih kompetencija, društvene odgovornosti i inicijative kod mladih iz ruralnih zajednica
- Umrežavanje različitih dionika iz ruralnih zajednica sa svrhom korištenja postojećih resursa i poboljšanje kvalitete života mladih u ruralnim zajednicama, kao i povećanje ponude kvalitetnih sadržaja za mlade
- Poticanje strukturiranog dijaloga između mladih i predstavnika jedinica lokalne samouprave, radi poboljšanog položaja mladih u društvu i poticanja mladih na participaciju u donošenju odluka vezanih uz lokalnu zajednicu
- Povezivanja resursa urbanih centara sa potencijalima mladih u ruralnim zajednicama