
Zovem se Natalija Havelka, borkinja sam za ljudska prava, formalno obrazovana pravnica, trenutno na poziciji izvršne direktorice Centra za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek.
S Društvenim ateljeom sam se prvi put susrela koncem 2021. godine kada smo zajedno s DKolektivom i Udrugom Breza organizirali jedan u nizu događaja za integraciju stranih radnika iz Nepala koji su živjeli i radili u gradu Osijeku. Zajedno s njima u prostorijama DA smo organizirali proslavu najvećeg Nepalskog festivala Dashaina. To je vrijeme obiteljskog okupljanja i druženja tako da smo im barem u tim trenucima naše zajedničke proslave, približili njihov daleki dom. Inače, prema hinduističkom vjerovanju ovaj festival posvećen je božici Durga i simbolizira pobjedu dobra nad zlom. Za njih je to bilo vrlo emotivno iskustvo, a mi smo se upoznali s autentičnom nepalskom kulturom i običajima iz prve ruke, što je za mene predstavljalo neprocjenjivo iskustvo.
Također bih izdvojila druženja koja su spontano organizirana u prostorijama DA za raseljene osobe iz Ukrajine, gotovo odmah nakon njihovog dolaska u Osijek, u proljeće 2022. godine. Na tim susretima oni su se upoznavali s nama Osječanima/ka ali i međusobno, razmjenjivali informacije i savjete koji su im olakšavali integraciju i pružali podršku u vrlo teškim i izazovnim trenucima. S vremenom su organizirane i druge aktivnosti u koje su se osječki Ukrajinci/ke vrlo rado uključivali, a posebno bih istaknula pružanje besplatne pravne pomoći, učenje poslovnog hrvatskog jezika, radionice o financijskoj pismenosti.
Osobno, jedno od dražih iskustava koje me veže za DA je sudjelovanje u Maloj školi rodne ravnopravnosti gdje sam kao predavačica imala priliku upoznati desetak predivnih studentica i zajedno s njima kritički promišljati o temama rodne ravnopravnosti, suzbijanja diskriminacije i rodno uvjetovanom nasilju.
Tijekom ovog mjeseca u DA smo ugostili predstavnike ljudsko pravaških organizacija iz Srbije, Bosne, Crne Gore, Slovenije s ciljem osnivanja regionalne mreže za ekonomska i socijalna prava. Također smo, u ovom vrlo funkcionalnom prostoru, održali i edukaciju na kojoj smo proširiti svoja znanja o pojedinačnoj zaštiti, te korištenju strateških litigacija iz područja međunarodne zaštite ekonomskih i socijalnih prava.
Društveni atelje promatram i vidim kao osječko mjesto susreta, otvoreno za sve naše građane/ke, neovisno jesu li ovdje rođeni ili su u naš grad došli u prolazu ili s namjerom da se ovdje trajno zadrže. Ovakvo mjesto nam je godinama nedostajalo tako da sam neizmjerno zahvalna svojim kolegama i kolegicama iz DKolektiva na osmišljavanju i realizaciji ovog društvenog srca grada! Bravo! Nastavite tako!