
Sve dobre stvari u nekom trenutku približe se kraju, a s ponosom objavljujemo da je projekt Volunteering Impact Measurement Training in Europe (V-CALC) jedan od takvih.
Tako je! U završnoj smo fazi našeg projekta. S obzirom na ovu posebnu priliku, zaista smo uzbuđeni što se osvrćemo unatrag i sa svima vama dijelimo vrijedna postignuća V-CALC projekta. Ovakav uspjeh omogućit će nam da i dalje nastavimo graditi zajedničke temelje za prikupljanje komparativnih podataka, analiza, politika i programa u području volontiranja.
Prije svega, želimo vas podsjetiti zašto je provedba ovog projekta bila zaista neophodna. Kao što mnogi od vas sada znaju, projekt V-CALC zamišljen je kako bi se uhvatio u koštac s postojećim problemom nedostatka standardizirane metodologije za mjerenje utjecaja uključivanja volontera na europskoj razini. Naša misija u vezi s razvojem ovog projekta nije bila ništa drugo nego pružiti dokaze i vidljivost volontiranja kao ključnog alata istinske društvene transformacije, kao i ponuditi edukaciju za jačanje kapaciteta u učinkovitom prikupljanju podataka i procjeni utjecaja volontiranja. Stoga smo razvili inovativne alate i digitalnu platformu kako bismo pridonijeli usklađivanju metodologije mjerenja utjecaja volontiranja svih različitih aktera uključenih u sektor. Konačno, također smo osigurali relevantne podatke koji mogu služiti za daljnji razvoj politika na nacionalnoj i europskoj razini.
Stoga se naš projekt V-CALC temelji na društvenom i ljudskom kapitalu, promičući europske vrijednosti i nastojeći pokrenuti dugotrajan utjecaj i nakon završetka projekta s rezultatima kao što su: edukacija mentora i koordinatora volontiranja; inovativni digitalni alati i platforma za procjenu utjecaja volontiranja; prikupljanje relevantnih podataka za ključne dionike i donositelje odluka kako bi se nastavio razvoj učinkovitih i održivih politika volontiranja utemeljenih na dokazima.
Volunteering Impact Measurement Training in Europe (V-CALC) promiče Erasmus+ prioritete od svog početka. Kroz sve faze projekta djelovali smo na unapređenju sektora volontiranja. U skladu s prioritetima programa Erasmus+, projekt V-CALC zamišljen je da osnaži novi poticaj našoj europskoj demokraciji; djeluje na inkluziju i različitost; inovira u digitalnom području; i na kraju, ali ne manje važno, potakne zelenu transformaciju. Naš inovativni pristup u tom pogledu sastojao se od promoviranja ovih prioriteta u građanskim prostorima kroz mjerljive i snažne volonterske doprinose, vidljivost njegovih dobrobiti, kao i kroz dostupnost podataka. Shodno tome, edukacija o mjerenju utjecaja volontiranja u Europi uvijek je poticala istinsku integraciju ljudi iz svih sredina, etničkih pripadnosti i kultura, kao i spolova, u volonterske inicijative, iskorištavajući njihovu sposobnost mjerenja i razumijevanja utjecaja njihovih volonterskih doprinosa zahvaljujući implementaciji pristupačne, sažete i interaktivne online edukacije, digitalne pismenosti i najboljih praksi.
Usklađivanje s EU vrijednostima: projekt je čvrsto ukorijenjen u našim zajedničkim EU vrijednostima - vrijednostima koje služe kao temelj našeg zajedničkog društvenog i povijesnog naslijeđa (ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokracija, jednakost, vladavina prava i ljudska prava) -. Cilj nam je promovirati naše temeljne europske vrijednosti u građanskim prostorima, zahvaljujući boljem razumijevanju volonterskih napora i uspostavom jedinstvene platforme koja omogućuje prikaz snažnih prednosti i utjecaja volontiranja na društvenu koheziju, aktivno građanstvo i značajnu dobrobit građana i gospodarstva.
Rezultati projekta:
Projekt V-CALC nastoji postići dugotrajan utjecaj i nakon životnog vijeka projekta, kapitalizirajući učinak rezultata projekta na sljedeći način:
Volunteering Impact Platforma: ima za cilj revolucionarizirati bilježenje i prikupljanje podataka od svih strana uključenih u volontiranje: mjerenje utjecaja volonterskih aktivnosti kod svih različitih dionika: volontera, organizatora volontiranja i zajednica diljem Europe. Čineći to, poboljšat će osnaživanje organizacija u području volontiranja u Europi za suradnju s dionicima u istraživanjima, promicati mjerenje ekonomske vrijednosti volontiranja dok će kreatore politika podržati da rade izravno s partnerima kako bi osigurali pouzdanije i usporedive podatke o volontiranju na europskoj razini – a sve s ciljem informiranja i razvoja politika i programa volontiranja kroz koje se učvršćuju europski standardi za vrednovanje volontera i mjerenje utjecaja.
Edukacija o mjerenju utjecaja volontiranja: prilagođena edukacija utemeljena na vrijednostima i najboljim praksama neformalnog obrazovanja. Ovaj program kombinira pristupačnost, aktivno sudjelovanje i inovativne ICT alate za poboljšanje praksi mjerenja utjecaja diljem Europe, obvezujući se na Agendu UN-a 2030., ne ostavljajući nikoga po strani. Online edukacije pružaju i teoretsku osnovu i praktično iskustvo, produbljujući značajke metodologije koju smo prethodno razvili u projektu, utemeljenu na “Teoriji promjene”, za mjerenje utjecaja volontiranja. Program edukacije snažno se oslanja na kombinaciju iskustvenog učenja i pristupa usmjerenog na sudionika, omogućujući sudionicima iz svih sfera života aktivno sudjelovanje i interakciju. Do kraja projekta V-CALC više od 800 mentora i koordinatora volontiranja svih dobi diljem Europe bit će educirano za mjerenje i razumijevanje utjecaja volontiranja.
Preporuke za razvoj politika: dokument s preporukama za razvoj politika V-CALC temelji se na nalazima niza od šest ključnih izvješća, koje je proveo projektni konzorcij, a koji su istaknuli kritične izazove u sektoru volontiranja u: Belgiji; Španjolskoj; Hrvatskoj; Ujedinjenom Kraljevstvu i Albaniji, dok također pokriva europsku razinu. U dokumentu su predložene pragmatične preporuke za kreiranje politika za nacionalnu i europsku razinu, skrojene za prevladavanje identificiranih izazova. Relevantnost dokumenta postiže se uključivim procesom savjetovanja koji uključuje ključne dionike iz odgovarajućih nacionalnih organizacija koje djeluju u području volontiranja u zemljama partnera, kao i s europske razine. Relevantni dionici podijelili su svoja iskustva i stručnost kroz detaljne ankete i fokus grupe koje se bave trenutnim potrebama, izazovima i predloženim preporukama za razvoj politika s ciljem učinkovitije provedbe metoda ili aktivnosti procjene utjecaja. Dokument također uključuje podatke prikupljene kroz sedam susreta V-CALC zajednice praktičara, gdje su koordinatori volontiranja, volonteri, istraživači i kreatori politika imali prostor za međusobnu suradnju, dijalog i razmjenu obećavajućih praksi.
Ključni zaključci projekta V-CALC
- Projekt V-CALC bavio se prevladavajućim problemom nedostatka standardizirane metodologije za mjerenje utjecaja volontiranja diljem Europe.
- Misija V-CALC-a bila je razviti robusnu metodologiju, utemeljenu na "Teoriji promjene", unutar digitalnog alata prilagođenog korisniku (volunteeringimpact.eu), koji omogućuje usklađeno međusektorsko i međunacionalno mjerenje utjecaja volontiranja.
- Ovaj inovativni projekt nastoji napraviti značajnu razliku nudeći fleksibilnu online edukaciju za mentore i koordinatore volontiranja iz svih sfera života kako bi se aktivno uključili i međusobno komunicirali, kako bi iskoristili prednosti digitalnih rješenja i najbolje zelene prakse, potičući na taj način inkluzivnije okruženje za volontiranje, prikupljanje pouzdanih podataka o utjecaju volontiranja i doprinos provedbi ERASMUS+ prioriteta i temeljnih EU vrijednosti.
- Inicijativa koristi digitalne inovacije kako bi se uhvatila u koštac s nedostatkom usklađene metodologije i poboljšala mjerenje utjecaja volontiranja diljem Europe, s ciljem utjecaja na razvoj politika utemeljenim na podacima.
- Osigurali smo održivost rezultata projekta razvijanjem snažne zajednice praktičara diljem Europe, promicanjem korištenja internetske platforme Volunteering Impact i definiranjem preporuka za razvoj boljih politika volontiranja utemeljenih na dokazima u Europi.
- Dok se pitanja kao što su dogovorena zajednička osnova za usporedivo prikupljanje podataka, analiza, politike i programi volontiranja ne razmotre u dovoljnoj mjeri i ne usklade na EU razini, bit će nemoguće imati realnu procjenu i mjeriti pravi transformativni utjecaj volontiranja u Europi, njegovu gospodarsku i društvenu vrijednost, kao i razvoj učinkovitih i održivih politika utemeljenih na dokazima.
Završna konferencija u Bruxellesu, Belgija
Prije nego što završimo s ovim biltenom, vrijedno je spomenuti da cijenimo ogroman uspjeh postignut tijekom završne konferencije V-CALC. Više od 100 dionika u području volontiranja koji dolaze iz različitih dijelova svijeta okupilo se u Bruxellesu 19. studenog 2024. s uzbuđenjem kako bi saznali više o V-CALC postignućima, rezultatima i bili uključeni u daljnju raspravu te doprinijeli održivoj budućnosti projektnih postignuća.
Konferencija je sudionicima omogućila uvid u globalne trendove, alat za procjenu utjecaja volontiranja, kao i metodologiju razvijenu u tu svrhu. Program se sastojao od različitih stručnih doprinosa, zajedno s najboljim praksama projektnih partnera, naučenim lekcijama i ključnim zaključcima iz svih projektnih aktivnosti. Konačno, pokrenuta je rasprava usmjerena na poticanje kontinuiteta standardiziranih praksi mjerenja utjecaja volontiranja u Europi.
Završne riječi
I dalje smo predani izgradnji sigurnih građanskih prostora, bez obzira na dob, stanje ili etničko i kulturno podrijetlo, kao i promicanju najboljih praksi upravljanja utjecajem volontiranja. Pozdravljamo veliku prekretnicu postignutu u procjeni utjecaja volontiranja zahvaljujući razvoju Volunteering Impact platforme. Ova platforma ima europsku dodanu vrijednost kao besplatan, prijateljski i svima dostupan alat. Želimo osigurati široku primjenu u tu svrhu, kao i poboljšati ga prema potrebama budućih korisnika. Dakle, izgradnja društvenog i ljudskog kapitala i promicanje zajedničkih europskih vrijednosti.
Za kraj, željeli bismo uputiti nekoliko riječi zahvalnosti svim V-CALC partnerskim organizacijama (Centar za europsko volontiranje, UEA Institute for Volunteering Research, Out of The Box International, Fundación Hazloposible, Dkolektiv i Beyond Barriers) koje su neumorno radile na provedbi ovog projekta. Hvala svima na doprinosu izvanrednoj provedbi projekta V-CALC. Zajedno sa svim zainteresiranim dionicima, postižemo zasluženu vidljivost volontiranja kao glavnog čimbenika društvene transformacije i time pokazujemo njegov značajan utjecaj na budućnost demokracija u Europi.
Projekt financira Europska unija. Izražena stajališta i mišljenja su isključivo autorova i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili EACEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.